زیتون

زیتون مرغوب و نامرغوب کدام است؟

زیتون مرغوب و نامرغوب کدام است؟

سوغات مدیترانه و نماد صلح

زيتون به انگليسي «Olive» نام دارد و تقريبا دو هزار نوع از آن در دنيا شناخته شده است اما تنها حدود 110 نوع از آن در ايران كشت مي‌شود. البته مردم تنها با 10 تا 12 نوع از اين ميوه آشنايي دارند. زيتون در گذشته بيشتر در مناطق مديترانه، شمال آفريقا، جنوب شرقي آسيا، شمال تا جنوب چين، اسكاتلند و شرق استراليا كشت مي‌شد. منشا آن نيز احتمالا منطقه مديترانه بوده و از آنجا به نقاط ديگر دنيا راه يافته است.

زيتون معمولا در ابتداي تابستان شروع به گل دادن مي‌كند. سپس به تدريج ميوه آن تشكيل مي‌شود و در اواخر تابستان به مرحله برداشت مي‌رسد. ابتدا زيتون سبز كمرنگ است و به تدريج تيره شده که در اواخر پاييز رنگ آن كاملا سبز تيره می‌شود. جالب است بدانيد كه زيتون در گذشته نماد صلح و ثروت بوده است. در پرچم سازمان ملل متحد نيز از شاخه زيتون به عنوان نماد صلح استفاده شده است.

به زیتون های سیاه خوب دقت کنید

از آنجايي كه واردات زيتون سياه اصل از كشورهاي توليدكننده آن هزينه‌بردار است بعضي افراد سودجود زيتون سبز معمولي را با تركيبات آهن‌دار فرآوري مي‌كنند تا رنگ آن سياه شود. سپس اين محصول را با قيمت زيادي به فروش مي‌رسانند. تشخيص اصل يا تقلبي بودن زيتون سياه كار دشواري است و نياز به آزمايشگاه‌هاي مخصوص دارد. بنابراين به هيچ وجه نبايد از زيتون‌هاي سياه و فله‌اي فاقد مجوز وزارت بهداشت استفاده كنيد. اين زيتون‌ها نه تنها ارزش غذايي كمتري دارند بلكه براي سلامت نيز مضر هستند.

بهترین نوع زیتون

بهترين نوع زيتون، سبز رسيده و پرورده آن است. زيتون رنگ‌هاي مختلفي از جمله سبز، زرد، قرمز، بنفش و سياه دارد كه مهم‌ترين آنها زيتون سبز و سياه است.

بر خلاف تصور مردم، زيتون سياه از رسيده شدن زيتون سبز به دست نمي‌آيد و نوع اين دو زيتون با هم متفاوت است. ميزان روغن و چربي زيتون سياه كمي بيشتر از زيتون سبز است؛ بنابراين طعم و بوي قوي‌تر و كالري و تا حدودي ارزش غذايي بيشتري دارد. هر عدد زيتون سياه 7 كالري و هر عدد زيتون سبز 5 كالري انرژي دارد.

زيتون بدون هسته قيمت گران‌تري دارد اما به دليل اينكه مركز آن خالي مي‌شود، بافت زيتون به مدت طولاني‌تري در تماس با آب نمك و مواد نگهدارنده قرار مي‌گيرد. در نتيجه طعم اصلي خود را از دست مي‌دهد و پس از مدتي نرم و لكه‮‌دار مي‮شود. پس بهتر است زيتون را با هسته خريداري كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *